Ginekologia nowoczesna to pojęcie określające zarówno grupę zabiegów wynikającą z potrzeb zdrowotnych, jak i rosnącej świadomości społecznej. Obejmuje szereg zabiegów z zakresu poświęconego stricte działaniom medycznym, a także rosnącym potrzebom estetycznym. Dziedzina ta w dużym stopniu powiązana jest z szeroką diagnostyką będącą bazą tradycyjnej ginekologii. Jest również przedmiotem zainteresowania psychologów i seksuologów.

 

Ginekologia nowoczesna, a potrzeby indywidualne

Wizyta w gabinecie ginekologicznym niejednokrotnie odsłania problemy, z jakimi mierzą się współcześnie kobiety. Mowa tu zarówno o potrzebach medycznych, jak i pragnieniach związanych z poprawą jakości życia. Przeprowadzone przez portal Wirtualna Klinika oraz Neauvia Organique badanie na grupie 521 osób, przyniosło odpowiedź na pytanie o najczęściej występujące intymne problemy i ograniczenia:

 

28% kobiet z problemem suchości pochwy szuka pomocy w gabinecie ginekologicznym
60% odczuwa dolegliwości z powodu suchości pochwy
45% skarży się na nieudane życie seksulane spowodowane suchością pochwy
27% unika kontaktów seksulanych z powodu dolegliwości pochwy
85% kobiet w okresie menopauzy nie rozmawia o swoich problemach intymnych
60% ukrywa swoje dolegliwości przed partnerem
72% wcale nie leczy objawów

 

Szczególnie trudnym dla kobiet staje się okres menopauzy i towarzyszące mu konsekwencje. Przeprowadzone przez instytut ITP s.a. badania potwierdziły, że aż 2 na 5 kobiet w okresie menopauzalnym cierpi na:

 

1. suchość pochwy
2. swędzenie
3. pieczenie
4. bolesne oddawanie moczu
5. bolesne zbliżenia intymne

 

 

Jak możemy temu zaradzić?
 

Ginekologia nowoczesna to wyjście naprzeciw problemom, które stają się ograniczeniem intymnym, wpływając na jakość życia seksulanego jak i codziennego funkcjonowania.
Wśród wciąż rosnącej gamy zabiegów zaliczanych do bazy ginekologii nowoczesnej znalazły się sesje takie jak:

- laserowe leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu
- laserowe obkurczanie ścian pochwy
- laserowe ujędrnianie warg sromowych
- korekta warg sromowych większych, tzw. labioplastyka
- korekta wejścia do pochwy i lifting krocza przy pomocy nici wchłanialnych
- rewitalizacja i wybielanie okolic intymnych
- powiększanie punktu G

- ujędrnianie i odmłodzenie okolic intymnych
 

Ogromną zaletą wymienionych wyżej zabiegów jest krótki czas przebiegu każdej z sesji. Część z nich należy do grupy tzw. zabiegów lunchowych, na których przeprowadzenie potrzebne jest kilkanaście minut. Zabiegi ginekologii nowoczesnej ze względu na zastosowane metody, charakteryzują się zdecydowanie szybszym, niż w przypadku chirurgii okresem rekonwalescencji. Pacjentka po ich przeprowadzeniu w przypadku większości sesji powraca do codziennej aktywności, nie musi zatem nawet na krótki okres wyłączać się z pracy i korzystać ze zwolnienia lekarskiego.

 

Kompleksowa dbałość o okolice intymne
 

Spora gama zabiegów ginekologii estetycznej oparta jest na tzw, technikach łączonych. Wiąże się w nich zabiegi laserowe lub zabiegi na wchłanialnych niciach PDO (oba o umiarkowanej inwazyjności) wraz z sesjami rewitalizującymi okolice intymne. Rewitalizacja ta polega na zastosowaniu kwasu hialuronowego podawanego podskórnie, bezpośrednio w miejscu, które wymaga poprawy nawilżenia, ujedrnienia, czy poprawy elastyczności. Przy pomocy technik łączonych dokonuje się m.in. korekty warg sromowych, gdzie pierwszym etapem jest ich częściowa redukcja, a następnie zabieg poprawiający nawilżenie i ogólną kondycję skóry.

Coraz większą popularnością cieszą się samodzielne zabiegi rewitalizacji okolic intymnych przy pomocy kwasu hialuronowego. Szczególne zastosowanie znajdują one w przypadu kobiet dojrzałych, dotkniętych problemem suchości pochwy. Również spora liczba kobiet po urodzeniu dziecka decyduje się na wykonanie zabiegu na bazie kwasu hialuronowego w celu reducji blizn poporodowych i ogólnej rewitalizacji okolic intymnych, czy korekty warg sromowych większych.

Zabiegi ginekologii nowoczesnej wpłynąć mogą znacząco na jakość życia seksualnego. Dużą popularność zyskują obecnie sesje modelowania i powiększania punktu G. Efektem zabiegu jest poprawa właściwości punktu i zniwelowanie niedogodności związanych z niedostatecznym osiąganiem satysfakcji seksualnej.