Jest najpopularniejszą metodą wygładzania zmarszczek głównie w górnej części twarzy (tzw. zmarszczek mimicznych). Zabieg polega na wstrzyknięciu preparatu w małej dawce w kilka precyzyjnie wybranych miejsc na twarzy, całość zabiegu trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Botox uniemożliwia przepływ impulsów nerwowych płynących z mózgu do wybranych tkanek mięśniowych, które z kolei przestają pracować czyli nie marszczą się i nie fałdują. Efekty zauważalne są już po dwóch lub trzech dniach a efekt końcowy jest widoczny już siódmego dnia i utrzymuje się przez okres od 3 do 6 miesięcy (zależy to od indywidualnych cech organizmu). Po całkowitym wygaśnięciu działania toksyny botulinowej, zabieg należy powtórzyć. Jeżeli z różnych powodów pacjentka nie może poddać się kolejnym zabiegom to i tak jej skóra na tym skorzysta. Twarz już po jednokrotnym zabiegu - czyli około półrocznym okresie działania toksyny botulinowej, wygląda młodziej, jest bardziej wypoczęta. Niejednokrotnie zmarszczki ulegają spłyceniu. Jest to wynik dodatkowego działania botoxu, polegający na tym, że gdy przez pół roku nie wykonujemy ruchów marszczących czoło czy ruchów odpowiedzialnych za "kurze łapki" skóra odpoczywa, więc po ustaniu działania botoxu i tak wygląda młodziej. Inwestujemy w ten sposób w przyszłość dając skórze pół roku odpoczynku.

Wskazania:

Botox przeznaczony jest dla osób, które chcą pozbyć się zmarszczek głównie w górnej części twarzy, czyli zmarszczek mimicznych. Są to zmarszczki, które występują często już u bardzo młodych osób, ponieważ związane są z żywą mimiką twarzy.

Zmarszczki usuwane przy pomocy botoxu:

między brwiami (zmarszczki “lwie”, okolica gładzizny czoła)

poprzeczne czoła

wokół oczu (kurze łapki)

powieki dolnej, wokół ust, na brodzie, szyi

Opis zabiegu:

Terapia toksyną botulinową w celach estetycznych jest stosunkowo prosta i· wykonywana w warunkach ambulatoryjnych. Zabieg trwa ok. 30 minut, nie wymaga żadnych szczegółowych badań diagnostycznych i bezpośrednio po jej zakończeniu pacjent może powrócić do swoich codziennych aktywności. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, nie wymaga znieczulenia jednak na specjalne życzenie pacjenta , w celu pełnego komfortu, miejsce wkłucia można znieczulić, używając do tego kremu Emla.

 

Przeciwwskazania:

Przed zabiegiem należy powiadomić lekarza o przyjmowanych preparatach farmakologicznych bądź lekach.

Bezwzględne:

Zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis,
zespół Lamberta Eatona)

Nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie,białka kurze)

Stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:

Aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.)

Aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina)

D-penicylamina (Cuprenil)

Cyklosporyna

Tubokuraryna, pankuronium, galamina

Sukcynylocholina

Linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna

Ciąża, okres laktacji

Względne:

zaburzenia krzepnięcia

 

Działania niepożądane

małe krwiaki, które mogą powstać w miejscu wstrzyknięcia jeżeli igła natrafi na niewielkie naczynie

zbytnie obniżenie brwi lub zbyt duże uniesienie w przypadku leczenia zmarszczek czołowych

mały, przejściowy obrzęk z pojawieniem się delikatnego mrowienia w miejscu iniekcji

nadmierne zwiotczenie mięśni (opadanie powieki, opadanie kącika ust)

ból głowy, ustępujący po zastosowaniu preparatu przeciwbólowego

 

Reakcje te mają charakter przemijający, większość z nich ustępuje, na ogół po kilku dniach. Efekt nadmiernego zwiotczenia mięśni może utrzymywać się 2-6 tygodni.

 

Nie istnieje ryzyko żadnych blizn bądź uszkodzeń, a miejsce wstrzyknięcia jest niewidoczne. Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych· zależy od mięśnia, do którego podaje się preparat i powinno być szczegółowo omówione z lekarzem przed wykonaniem zabiegu!

 

Postępowanie po zabiegu:

Przez pierwsze dni po zabiegu unikać masażu w miejscach wstrzyknięć.

W ciągu 4 godz. po zabiegu nie pochylać głowy do dołu (np przy zawiązywaniu butów czy też podczas snu)

 

Czy Botox jest tylko dla kobiet?

Botulina jest równie skuteczna u mężczyzn jak i u kobiet. W praktyce mężczyźni coraz częściej decydują się na leczenie, by wyglądać młodziej. Skuteczność w usuwaniu linii zmartwienia powoduje, że metoda ta jest popularna wśród wielu biznesmenów, dając im świeżość i zwiększając przystępność np w negocjacjach.

 

Powtarzanie zabiegów

Zabiegi można powtarzać co 6 - 8 miesięcy nie częściej niż co 3 miesiące. Jest to jeden z tych zabiegów, do których pacjenci wracają z ochotą, ponieważ daje bardzo szybkie i długotrwałe efekty, które wszyscy wokół zauważają a jednocześnie jest to zabieg nieinwazyjny i prosty w wykonaniu

Zabieg wygładza rysy twarzy oraz przywraca skórze gładkość i sprężystość. Polega na podaniu we wstrzyknięciach toksyny botulinowej, która na pewien okres czasu zatrzymuję pracę mięśni, odpowiadających za powstawanie zmarszczek. Dzięki temu stają się one wygładzone i mniej widoczne.

       

 

Cena jednej jednostki 30 zł (ilość jednostek ustalana jest przez lekarza).

zmarszczki poprzeczne czoła (ok. 10 j.)

zmarszczki okolicy oczu, tzw. "kurze łapki" (ok. 16 j.)   

zmarszczki gładzizny czoła, tzw. "lwia zmarszczka" (ok. 10 j.)

boczne i środkowe uniesienie brwi (ok. 14 j.)