Specjalista podolog podczas bezpłatnej konsultacji klasyfikuje rodzaj problemu stopy Pacjenta i zakres prac z nimi związany. Podaje sposób przeprowadzenia ewentualnej terapii i przedział cenowy usług w nią wchodzących.

 


Modzel

Jest ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. Stanowi miękką narośl o żółtawym zabarwieniu z niewyraźnie ograniczonym brzegiem. Powstaje on przez powtarzający się lub przedłużający ucisk, albo tarcie.

 

 


Nagniotek

To reakcja obronna skóry na stały ucisk. Jest on ograniczonym zgrubieniem warstwy rogowej naskórka. W jego centralnej części znajduje się czop rogowy, który poprzez stały ucisk pogłębia się docierając do głębszych warstw naskórka.

 

Odcisk

To zgrubienie skóry bardziej ograniczone niż modzel, wnikający bardzo głęboko i posiadający jądro. Powstaje na skutek skoncentrowanego i intensywnego ucisku. Zlokalizowany jest na stawach palców, pomiędzy palcami, na podeszwie stopy, w wałach paznokciowych, pod płytką paznokciową oraz na powierzchniach stycznych.

 

Hiperkeratoza

Znaczne pogrubienie warstwy rogowej naskórka związane z nadmiernym rogowaceniem. Typowe miejsca nadmiernego rogowacenia to podeszwa stóp, stawy palców.

 

Pękające pięty

Pęknięcia wyglądają jak szczeliny, zwykle tylko w zrogowaciałej części naskórka. Bywa jednak, że są o wiele głębsze i sięgają aż do skóry właściwej. Wtedy pięty bolą przy każdym kroku, krwawią, a niekiedy nawet ropieją.

 


Wrastające i wkręcające się paznokcie

Są dwa powody wrastających paznokci. Pierwszy dotyczy paznokci rosnących samoistnie w dół wbijając się w wał paznokciowy - może to być również przypadłość genetyczna. A drugi powód dotyczy paznokci wrastających ze względu na uraz mechaniczny np. chodzenie w ciasnych, zwężanych i mało wygodnych butach, zbyt krótkie lub nieprawidłowe obcinanie paznokci stóp. Inne czynniki to: specyficzna praca zawodowa lub przeciążenie stóp podczas treningów (dotyczy sportowców). Stopy z halluksami ( największy palec stopy czyli "paluch" naciska lub ściera się z sąsiednim palcem i powstaje stan zapalny prowadząc do wrastania paznokci. Wrastający paznokieć może na początku mniej boleć, ale nawet mały ból jest sygnałem, aby jak najszybciej pojawić się u podologa. Zaniechanie tego prowadzi do zaczerwienienia tkanki skórnej, potem pojawia się wydzielina ropna i tzw. "dzikie mięso" czyli hipergranulacja. Chory mocno utyka, zmiana jest niezwykle bolesna, z czasem chory przestaje chodzić.

 

Metody leczenia wrastających paznokci

    Ortonyksja - Jest to terapia wrastających paznokci przy użyciu klamer. Zadaniem klamry jest spłaszczenie płytki paznokciowej lub zmiana toru wzrostu paznokcia. Istniej kilka systemów klamer - dobiera się je indywidualnie w zależności od kształtu płytki, stopnia wrastania paznokcia. Bezbolesna i nieinwazyjna ortonyksja przynosi trwałe efekty - podobnie jak aparat ortodontyczny w przypadku uzębienia. Czytaj więcej

    Tamponowanie - Tamponada to miękka, przepuszczająca powietrze fizelina (o różnej grubości), którą aplikujemy w wale paznokciowym w celu oddzielenia paznokcia od otaczających go tkanek oraz poszerzenia przestrzeni między płytką a wałem skórnym. Stosowana jest zarówno w przypadku stanów zapalnych występujących jako konsekwencja wrastających paznokci jak i po założeniu klamry w celu zabezpieczenia haczyków przed podrażnieniem wałów paznokciowych. Materiał nasączany jest dodatkowo preparatami odkażającymi lub zastosowana jest tamponada Atrauman Ag (antybakteryjny opatrunek z maścią zawierający srebro metaliczne, gdzie pod wpływem wydzieliny - (krew, ropa), opatrunek uwalnia jony srebra o bakteriobójczym działaniu).Brodawki wirusowe (kurzajki)

Brodawka stopy to twarda guzowata narośl skórna, która pojawia się na podeszwie stopy. Wywołuje ją brodawczak ludzki Human Papillomavirus, przenikający skórę w miejscach drobnych skaleczeń, zwłaszcza wtedy gdy jest ona wilgotna. Po wniknięciu do naskórka, zanim infekcja skóry doprowadzi do deformacji i utworzenia się widocznej brodawki, następuje kilkumiesięczny okres inkubacji. Powstaje twarde, zrogowaciałe zgrubienie. Ucisk na to miejsce w trakcie chodzenia lub stania powoduje drażnienie wrażliwych zakończeń nerwowych, znajdujących się pod powierzchnią skóry.

Wyróżniamy dwa rodzaje brodawek na stopach:

    Myrmecje - wywołane są przez wirus HPV 1; występują zwykle pojedynczo, są wyraźne, dobrze wyczuwalne palpacyjnie, twarde, sięgają głęboko w obręb skóry, towarzyszy im często lokalny odczyn zapalny i związany z nim ból oraz zaczerwienienie.

    Brodawki mozaikowe - wywołane infekcją wirusem HPV 2; są to zmiany mnogie, niewielkie, zlokalizowane w powierzchownych warstwach skóry, nie siągające w głąb, stąd wyjątkowo rzadko towarzyszy im lokalny odczyn zapalny.

 
Grzybica skóry stóp

Prawie co drugi pacjent zgłaszający się do lekarza pierwszego kontaktu i dermatologa ma grzybicę stóp, a co piąty grzybicę paznokci. Wśród zakażeń grzybiczych wyróżniamy zakażenia dermatofitowe oraz drożdżakowe. Czynnikami etiologicznymi wywołującymi chorobę są różne gatunki Trichophyton oraz Epidermophytonfloccosum. Za powstanie zmian o charakterze grzybicy stóp, dotyczącej skóry podeszwowej stóp, przestrzeni międzypalcowych oraz bocznych powierzchni palców odpowiedzialne są głównie dermatofity, tj. Trichophyton rubrum oraz Trichophyton mentagrophytes var. interdigitale. Nieleczona grzybica stóp bardzo często dotyka również paznokci .

Głownie objawy grzybicy stóp to świąt, zaczerwienienie, nadmierna potliwość lub odwrotnie, nadmierne łuszczenie się, suchość skóry, pęcherzyki oraz grudki na bocznych powierzchniach palców stóp .Jeśli zaś chodzi o grzybicę paznokci to objawia się ona tym, że na wolnym brzegu płytki pojawia się biała lub żółta plama. Zmiana ta powoli rozrasta się, z czasem może objąć całą płytkę. Paznokieć staje się gruby, nieprzeźroczysty, matowy i ma coraz ciemniejszą barwę od żółtej po niemal brązową. Paznokieć w tym stadium zaczyna oddzielać się i kruszyć. Grzybica paznokci dotyczy najczęściej I i V palca, choć zdarzają się przypadki zajęcia wszystkich paznokci. Wyróżniamy trzy postacie kliniczne grzybicy stóp,
tj. międzypalcowa, złuszczająca zwana mokasynową oraz potnicowa.

Należy być świadomym, że gdy leczenie grzybicy nie będzie prawidłowo zakończone, choroba ta może powrócić ze spotęgowaną siłą. Nie leczeona grzybica stóp może prowadzić do wielu powikłań.

Rekonstrukcja paznokci

Rekonstrukcja paznokci jest zabiegiem często pojawiającym się w ofercie gabinetów podologicznych. Zabieg taki może mieć charakter czysto estetyczny, aby na przykład w okresie letnim pacjent mógł cieszyć się zadbanymi i ładnymi paznokciami stóp.

Zabieg rekonstrukcji paznokci może być również pomocny przy ukryciu uszkodzeń płytki paznokciowej na skutek różnych urazów mechanicznych, a także przy grzybicy paznokci (w niektórych przypadkach).

Nawet mocno uszkodzone lub zniszczone paznokcie mogą znów wyglądać pięknie. W wypadku odklejania się paznokcia od łożyska (onycholiza), usunięcie uszkodzonej części płytki paznokciowej pozwala na dokładne oczyszczenie przestrzeni podpaznokciowej z mas rogowych, utrudniających odrastanie i będących potencjalną pożywką dla drobnoustrojów.

Przy grzybicy, podolog współpracując z lekarzem dermatologiem, usuwa części płytki paznokcia, która objęta jest procesem grzybiczym. Najlepiej gdy materiał z chorej płytki paznokcia oddamy do badania mykologicznego. Dzięki temu wspomagamy właściwe leczenie.
W miejsce usuniętej płytki wykonujemy rekonstrukcję paznokcia, aby ochronić delikatną tkankę i umożliwić odrastanie paznokcia właściwego.

Zabiegi takie przeprowadzamy również na paznokciach po ingerencjach chirurgicznych – gdy paznokieć dopiero odrasta, i nie wygląda on estetycznie, lub gdy po zabiegu lub nie rzadko zabiegach, zostaje zdeformowany.

Gdy paznokcie są kruche i łamliwe, dzięki pokryciu płytki odpowiednią masą żelową lub akrylową zawierającą clotrimazol o działaniu przeciwgrzybiczym, poprawiamy wygląd paznokci, a tym samym komfort pacjenta.

 

Ortezy indywidualne

Ortezy indywidualne są wykorzystywane w przypadku konieczności dopasowania ortez innych niż klasyczne (fabrycznie produkowane). Poprawnie wykonana orteza stanowi ogromną pomoc dla pacjenta w przypadkach zdeformowanych palców stóp, przodostopia itp.

Orteza indywidualna odciążająca przodostopie może być używana jako doskonała ochrona przeciw powstawaniu modzeli i nagniotków przy deformacji łuku poprzecznego stopy - (płaskostopie poprzeczne). Powodem płaskostopia poprzecznego jest nadmierne przeciążenie II i III głowy kości śródstopia i w tych właśnie miejscach pojawiają się zgrubienia naskórka.

Ortezy stosowane są również przy deformacjach palców ( palce młotkowate, młoteczkowate oraz szponiaste).

Pracujemy na masie silikonowej firmy RUCK, która nie zawiera tlenku cynku ani składników drażniących. Jest odporna na rozdarcia, cechuje ją wysoki stopień elastyczności i optymalna miękkość.