CENTRUM MEDYCZNE ŻYWIECKA 44

Ile kosmetyku w rzeczywistości zasila naszą skórę?

 In Blog

Intensywność działania składników biologicznie czynnych zależy od głębokości ich wnikania, oddziaływanie na skórę jest mocniejsze, gdy wnikają głębiej. Określa się to za pomocą terminów:
• absorpcja – przedostanie się substancji do powierzchownych warstw skórnych
• penetracja – składniki przedostają się do skóry właściwej
• resorpcja – jest niekorzystnym zjawiskiem, gdyż składniki przedostają się do krwioobiegu

Substancje, które znajdują się w kosmetykach powinny penetrować i zatrzymywać się
na poziomie skóry właściwej, tam zachodzą najważniejsze procesy.

Składniki aktywne maja dwie drogi penetracji: przezkomórkowa (przechodzą bezpośrednio przez korneocyty oraz cementy międzykomórkowy, niestety jest dość rzadkie) i międzykomórkowa (penetracja między komórkami wykorzystująca cement międzykomórkowy). Możemy również wyróżnić inną drogę przenikania- poprzez przydatki skórne ( mieszki włosowe i gruczoły łojowe).

Jak więc można ułatwić wnikanie aktywnych składników odżywczych?
Oczyszczenie skóry jest bardzo ważnym elementem, usuwamy zanieczyszczenia oraz film hydrolipidowy za pomocą środków powierzchniowo czynnych. Warstwa rogowa jest pierwsza barierą jaką na swojej drodze spotyka kosmetyk, dlatego ważne jest wykonanie peelingu, który zmniejszy nadmiar zrogowaciałych komórek. Kolejnym czynnikiem wpływającym na głębokość i szybkość penetracji kosmetyku jest stan skóry, np. zadrapanie powoduję szybsze wchłanianie ( należy o tym pamiętać stosując preparaty na bazie kwasów). Pobudzając krążenie poprzez masaż zwiększamy penetracje składników odżywczych w głąb skóry, możemy również wspomóc wchłanianie tworząc okluzje np. maską algową. Innymi czynnikami mającymi wpływ na skuteczność oraz głębokość i szybkość penetracji składników biologicznie czynnych jest wielkość cząsteczki. Im mniejsza tym głębiej wnika.

Czym są liposomy?
Liposomem nazywamy nośniki składników aktywnych, mają budowę pęcherzyka z wodnistym wnętrzem, a otoczone są warstwą lipidową. Ich celem jest przyśpieszenie transportu przeznaskórkowego. Kosmetyki tego typu są stosunkowo drogie, gdyż technologia zamykania substancji w liposomach jest bardzo skomplikowana i kosztowna
w produkcji. Substancją powierzchniowo czynną, która zapewni stabilizację i ochroni przed rozwarstwieniem się jest emulgator, który powinien znajdować się w kosmetyku. Bardzo ważne jest także wysokie stężenie składników aktywnych, by wzmocnić działanie kosmetyku. W doborze kosmetyków pielęgnacyjnych należy pamiętać również
o rodzaju cery, jej problematyczności oraz wieku w jakim jesteśmy, ich regularne stosowanie może zapewnić efekt napiętej i rozświetlonej skóry oraz wspomóc walkę z dolegliwościami skórnymi.

Autor: mgr Agnieszka Lis, kosmetolog