Problem paznokci, czy już problem zdrowotny?

 In Blog

Grzybica paznokci – czy to tylko defekt kosmetyczny?
Grzybica paznokci to nie tylko problem kosmetyczny, jest to przede wszystkim bardzo niebezpieczne schorzenie którym bardzo łatwo się zarazić i bardzo trudno wyleczyć. Dolegliwość wpływająca negatywnie na samoocenę pacjenta, obniżająca komfort życia wywołana trzema rodzajami grzybów. Profesjonalna i szybka pomoc podologa jest w stanie wskrzesić efektowny i zdrowy wygląd stóp.

Drożdże, pleśnie czy dermatofity to osobniki odpowiedzialne za wywołanie grzybicy paznokci. Kruchość paznokcia – wyglądem przypominająca korę drzewa, poszarpany wolny brzeg, żółte, białawe brązowe zabarwienie paznokcia może świadczyć o ich obecności. Chcąc potwierdzić to w 100% należy wykonać badanie mykologiczne polegające na zeskrobaniu kawałka płytki paznokciowej i w przypadku podejrzenia grzyba drożdżakowego wykonanie wymazu z wałów paznokciowychy. Badanie takie pozwoli wykryć obecne patogeny i ustali wrażliwość na dany lek. Dzięki takiemu badaniu będzie można dobrać najodpowiedniejszą metodę leczenia. Przyjmowanie leków na ślepo może być tragiczne w skutkach dla schorzeń podobnych do grzybicy takich jak liszaj płaski czy łuszczyca paznokci.
Choroba najczęściej zaczyna pojawiać się od wolnego brzegu, a z biegiem czasu rozprzestrzenia się na dalszą część płytki paznokcia w konsekwencji może zająć cały paznokieć.

W początkowym stadium grzybicę leczy się miejscowo preparatami przeciwgrzybiczymi. Natomiast w zaawansowanej fazie leczenie trzeba rozszerzyć o leki farmakologiczne odpowiednio dobrane do rodzaju obecnego na paznokciu grzyba, zastosowanie działań podologicznych polegających na dokładnym oczyszczeniu płytki paznokcia oraz połączenia tego z naświetleniami lasera medycznego Fotona. Systematyczne pojawianie się pacjenta w gabinecie podologicznym w którym płytka paznokcia zostaje oczyszczana z patogenów, połączona z przyjmowaniem leków i naświetlaniem zmienionej chorobowo płytki oraz przestrzeganiem zaleceń i pielęgnacji domowej skraca proces leczenia. Długotrwałe leczenie grzybicy może skutkować zmianą kształtu paznokcia lub jego wrastaniem.
Grzybica paznokci ma to do siebie, że jest schorzeniem które lubi powracać dlatego bardzo ważna jest edukacja pacjenta i zachęcenie go do stosowania udzielonych porad czy też do szybkiej reakcji w momencie pojawienia się jakichś niepokojących zmian. W praktyce lekarskiej bardzo często stosowana jest ekstrakcja chorego paznokcia czyli zerwanie płytki. W odniesieniu do nauki podologicznej jest to działanie nieuzasadnione i w żadnym wypadku nie pozbywamy się wtedy grzybicy. Usunięcie paznokcia niesie ze sobą zmiany w wyglądzie paznokcia, zaburzenia jego wzrostu. Ponadto paznokieć pełni rolę ochroną dla paliczka. Pozbawienie go tej ochrony może skutkować powstaniem egzostozy będącej guzem dystalnej części paliczka stopy, co w konsekwencji prowadzi do zaburzenia wzrostu paznokcia i bólu w opuszku.

Grzybica paznokci to wstydliwa choroba, leczenie się na własną rękę przyniesie więcej szkód niż pożytku. W praktyce najlepsze efekty osiąga się poprzez współpracę lekarza i podologa.

 

Autor: lic. Kinga Nieć-Mordarska, kosmetolog, podolog